top of page

מחזירים את ההגינות לספורט
מבוסס על פעילות מתוך חוברת חווית ספורט, מחוז ירושלים, מנח"י, תשס"ו

מטרות

      חיזוק מודעות התלמידים לסכנה שבאלימות בספורט ובכל תחומי החיים.

      בירור הקשר בין ערבות הדדית, סולידריות חברתית, אזרחות טובה והתנהגות ספורטיבית.

      יצירת מוטיבציה בקרב בני הנוער להובלת שינוי במגרשי הספורט ואמון ביכולתם לעשות זאת.

רציונל

בפעילות זו, המשתתפים יתנסו בכתיבת אמנה להתנהגות ראויה במגרשים וביציעי הספורט ובכל פעילות ספורטיבית. האמנה תנוסח בבית הספר ועליה יחתמו תלמידים, ספורטאים בענפי ספורט שונים (שחקני כדורגל, כדורסל, כדורעף וכו'), אגודות ספורט, מועדוני ספורט, מועצת התלמידים ועוד. תהליך החתימה של בני הנוער יתקיים בפעילות שיא כלל-שכבתית במסגרות החינוך.

מומלץ להזמין ספורטאי לשוחח עם בני הנוער על חשיבות ההתנהגות ההולמת של הקהל ועל תרומתה להעלאת המורל ולהצלחת השחקנים ועל הנזק שגורמת התנהגות אלימה ועוינת של הקהל למוטיבציה של השחקנים ולהצלחתם המקצועית.

לסיכום התהליך החינוכי, התלמידים יפעילו דוכני החתמה בכניסה למגרשי ספורט, יסבירו לבני הנוער את היתרונות שבהתנהגות ספורטיבית ויאספו חתימות לאמנה אשר מחייבות את החותם להתנהגות נאותה.

מהלך הפעילות

     שלב א'

המנחה יפתח את המפגש בקריאת אחת הכתבות המוצעות (או כתבה אחרת או מאמר הקשור בנושא אלימות בספורט) ויקיים דיון במליאה:

      האם היחס לאלימות בספורט (מילולית ופיזית) בחברה הישראלית סלחני מדי?

      כיצד אפשר לצמצם את תופעות האלימות בספורט?

המנחה יסביר שבשיעור התלמידים יכתבו אמנה כיתתית או בית ספרית בנושא האלימות בספורט.

המנחה יסביר שאמנה היא חוזה בין כמה גופים שתכליתו לטפח יחסים של שותפות על בסיס הסכמה.

שאלות לדיון

      לדעתכם, מהן מטרות האמנה?

      באילו נושאים האמנה צריכה לעסוק?

    שלב ב'

המשתתפים יתחלקו לקבוצות בנות 6-5 משתתפים. כל קבוצה תקבל משפטים לדוגמה לכתיבת אמנה לשם גיבוש הצעתם. כל קבוצה תבחר בהיגדים הראויים לדעתה להיכלל באמנה, תוסיף היגדים ותכין את הנימוקים לבחירה להצגה במליאה. 

אפשרות נוספת:

המנחה יבחר בחמישה משתתפים לשמש "נאמני אמנה". קבוצה זו תפנה לאגודות ספורט ולשחקני ספורט ותבקש מהם להשתתף בוועדה לגיבוש אמנה.

     שלב ג'

במליאה, המנחה יבקש מנציג כל קבוצה להציג את ההיגדים שנבחרו  בקבוצה ואת הנימוקים לבחירה בהם.
הכיתה כולה תדון בכלל ההיגדים ותבחר בשבע היגדים שלדעתה משמעותיים וחשובים ביותר ליצירת אמנה כיתתית.

שאלות לדיון

      האם נהלי ההתנהגות הנדרשים באמנה ברורים והוגנים?

      על מי מוטלת האחריות ליישומם?

      לדעתכם, כיצד אפשר להבטיח שכל באי בית הספר ישמרו על הנהלים וכיצד יש להגיב במקרה שהם לא יישמרו?

      מי אחראי לאכיפת האמנה?

      בקרב מי תרצו להפיץ את האמנה? כיצד?

     שלב ד'

לקראת פעולת ההחתמה, מומלץ להזמין ספורטאי לשיחה על חשיבות ההגינות בספורט מנקודת ראותו. נציגי הכיתה יפעילו דוכני החתמה בכניסה למגרשי ספורט, יסבירו לאוהדים את היתרונות שבהתנהגות ספורטיבית ויאספו חתימות על האמנה אשר מחייבות את החותמים להתנהגות נאותה.

האמנה, בצירוף החתימות, תודפס ותוצג במבואה הראשית של בית הספר.

 

 

היגדים לאמנה לדוגמה 

(אפשר להוריד את הקובץ ולהדפיס את ההיגדים)

- כדורגל הוא הספורט הלאומי שלנו ואנו רוצים ליהנות ממנו.

- האלימות לסוגיה פוגעת במשחק, בשחקנים ובצופים, חשוב לפעול למיגור התופעה.

- יש לנהל את  המשחק בצורה הוגנת ובהקפדה על הכללים.

- תפקידו של השופט חשוב במשחק. יש לשמור על כבודו ולאפשר לו לבצע את תפקידו.

- התייחסות ספורטיבית ומכבדת כלפי היריב תורמת לאווירה טובה במגרש.

- עידוד הקבוצה הוא אקט חיובי החשוב למורל השחקנים, אין לעשות זאת אגב פגיעה בכבוד הקבוצה היריבה או בכבוד   אוהדיה.

- שמירה על הסדר הציבורי ביציעים משפיעה לטובה על השחקנים במגרש.

דוגמות לכתבות הקשורות באלימות ובהגינות בספורט
 

אוהדי בית"ר ירושלים חשודים בניסיון לרצוח אוהד הפועל ת"א

שיתוף פעולה נדיר נגד האלימות בספורט

אלימות בספורט - חינוך לערכים

אמנה
bottom of page